31     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Zestawy głośnikoweLeszek "Dogmen" Waliczek


Dobra karta dźwiękowa to w dzisiejszych czasach połowa sukcesu. Resztę stanowią głośniki. Większych problemów przy kupnie karty nie będzie; standard to 5.1, a coś na przyszłość - 6.1, no albo najnowsze modele 7.1. Firmy produkujące głośniki prześcigają się w coraz to ciekawszych i lepiej dopracowanych zestawach, spełniających wszystkie zachcianki klienta. Od przenośnego mini zestawu do super dużych i mocnych, które mogą poruszyć nawet sąsiadów.Zestaw składający się z 2 głośników zalecany tylko dla użytkowników mało wymagających nie oglądających filmów na DVD. W teście nie było takiego zestawu niestety. Może powstanie osobny test takich zestawów.
Najszybciej rozwijające się są zestawy 5.1 i więcej. W tym przedziale najtańsze można zakupić już od 250zł, lecz oczywiście na urządzenia z najniższej półki trzeba spoglądać z przymrużeniem oka. Nie można od nich wymagać wysokiej jakości dźwięku czy liczyć na certyfikat THX George'a Lucasa. Nie należy się także spodziewać wbudowanego dekodera Dolby Pro Logic i DTS, a więc także złączy cyfrowych. W tej klasie urządzeń raczej nie znajdziemy również pilota do zdalnego sterowania, choć zdarzają się modele z jednym lub kilkoma potencjometrami umieszczonymi na długim przewodzie. Propozycją dla najmniej zamożnych będą zestawy Mint MA839C i MA888C. Niestety takie zestawy nie osiągają dużej mocy i wykonanie jest bardziej seryjne.

Trochę danych technicznych z instrukcji testowanych zestawów.
ALPHARD K 501 w skład którego wchodzą : 5 satelit i subwoofer. głośniki w satelitach o średnicy 3cali, subwoofer 4cale; pasmo przenoszenia : 30 Hz - 20 KHz. Zestaw prezentuje się bardzo ciekawie w stosunku do ceny (sugerowana cena 285zł), niestety w przedziale jakości jest na szarym końcu.

Zestaw Futura 5+1 w cenie (sugerowana cena250zł) jest całkowicie futurystyczny; moc p.m.p.o około 1500 watt pasmo 20Hz-20KHz. Możliwość niezależnego sterowania subwooferem, głośnikiem centralnym, satelitami przednimi i tylnymi. Zasilacz wewnętrzny. Ogólna ocena zestawu do ceny zadowalająca, niestety jakość nadal niska. Zestawy bardziej zaawansowane wymagają większych nakładów finansowych.

1


MEDIA-TECH LEGGIERO 5.1 (MT342) to propozycja taniego, eleganckiego, 6-kanałowego zestawu głośnikowego. Pomimo niewysokiej ceny, jakość dźwięku, jak można z niego wydobyć z pewnością zaspokoi potrzeby komputerowych graczy. W zestawie znajdują się zgrabne kolumienki satelitów oraz głośnik basowy w drewnianej obudowie. Kolumienki satelitów są wyposażone w otwory umożliwiającym montaż w pozycji wiszącej. Głośniki LEGGIERO 5.1 są sterowane z umieszczonego na froncie panelu, na którym znajduje się przełącznik zasilania, dioda sygnalizująca stan pracy oraz pokrętło głośności regulujące równocześnie poziom dźwięku wszystkich 6 kanałów. Zsumowane sterowanie jest niestety winą ceny która nie przekracza 200zł. Moc P.M.P.O.:800 Watt Pasmo: 60Hz - 18kHz

Najpopularniejsze:
RUMBA 5.1 MT343 to 6-kanałowy zestaw głośnikowy, jest wyposażony w kolumnę basową w drewnianej obudowie z wyjściem czoła głośnika z boku kolumny oraz pięć kolumienek satelitarnych w obudowach z tworzywa sztucznego. Zostały one wyposażone w otwory umożliwiające montaż w pozycji wiszącej. Całością można również sterować za pomocą bezprzewodowego pilota dołączonego do zestawu. Z tyłu kolumny basowej znajduje się: 6 gniazd wejściowych typu cinch, dzięki czemu możliwe jest niezależne sterowanie każdym z kanałów np. przez dekoder cyfrowy lub rozszerzoną wersję karty SoundBlaster Live. Oprócz tego znajdują się tam jedna para gniazd stereo umożliwiająca podłączenie dodatkowego źródła dźwięku stereofonicznego (np. telewizora czy wieży HI-FI).
Rumba MT343 udostępnia 4 efekty symulacji dźwięku dookolnego przy podłączonym źródle stereofonicznym. Możliwe jest odtwarzanie dźwięku stereo w konfiguracjach kolumn 2.1 (satelity front + bas), 4.1 (satelity front, tył, bas) oraz 5.1 w dwóch wersjach. Wyboru efektu surround można dokonać z panelu przedniego kolumny basowej lub z pilota. Cena tego zestawu to zaledwie 350zł a otrzymujemy wiele możliwości podłączenia oraz dobra ocenę jakościowa.

2


BOLERO 5.1 MT345 to 6-kanałowy zestaw głośnikowy. Jest to największy w ofercie Media-Tech oraz w tym segmencie rynkowym zestaw zawierający dwudrożne kolumny satelitarne. Całością można również sterować za pomocą bezprzewodowego pilota dołączonego do zestawu. Z tyłu kolumny basowej znajduje się: 6 gniazd wejściowych typu cinch, co umożliwia współpracę z dekoderem cyfrowym lub komputerowymi kartami dźwiękowymi 5.1. Dzięki atrakcyjnej kolorystyce oraz linii wzorniczej (przyciski na przednim panelu są podświetlane na niebiesko) zestaw głośnikowy BOLERO 5.1 MT345 prezentuje się znakomicie zarówno w otoczeniu biurowym jak i w lokalu mieszkalnym jako składnik domowego kina.

3


CREATIVE INSPIRE 5.1 P580. Następca słynnych Creative 5100, o zwiększonej mocy, z technologią CMSS. Zestaw ten oferuje imponującej jakości, realistyczny dźwięk przestrzenny. Jeśli jest podłączony do 4-kanałowej karty dźwiękowej może przekształcać (up-mix) sygnał wejściowy w 6-kanałowy dźwięk otaczający (surround).Drewniany subwoofer o mocy 17 W RMS potrafi "wstrząsnąć" pokojem, a pięć głośników satelitarnych – każdy o mocy 6 W RMS – gwarantuje optymalne rozpraszanie dźwięku, tworząc realistyczną "scenę dźwiękową". Ten doskonały zestaw kina domowego jest wyposażony w przewodowy pilot z gniazdem słuchawkowym i regulatorami głośności oraz basów. Moc głośników satelitarnych: 6 W RMS na kanał Moc subwoofera: 17 W RMS Zakres częstotliwości: 40Hz ~ 20kHz Głośniki satelitarne są magnetycznie ekranowane i mogą być ustawione obok monitora. Technologia miksowania CMSS pozwala uzyskać dźwięk otaczający 5.1 z 4-kanałowymi kartami dźwiękowymi.

4


Na sam koniec zostawiłem sobie zestaw który niestety kosztuje ponad 1000zł. W tym przedziale cenowym można kupić zestaw, który posiada DVD i podłączamy go do zapewne dużego telewizora. Ale są też gracze wymagający bardzo dobrej jakości oraz ogromnej mocy. Głośniki Creative® GigaWorks™ S750 to aktywne głośniki 7.1 na najwyższym poziomie jakości potwierdzonym certyfikatem THX®. We wszystkie siedem głośników satelitarnych wbudowane są tytanowe głośniki wysokotonowe Titanium Super Tweeters oferujące szerokie pasmo przenoszenia pozwalając na wierne odtwarzanie dźwięku z DVD-AUDIO. Duży głośnik niskotonowy o wysokiej mocy, we wzmocnionej obudowie pozwala nie tylko usłyszeć lecz także odczuć akcję filmów. Współpracując z kartą dźwiękową Creative Sound Blaster® 7.1 głośniki zapewniają użytkownikom uzyskanie wszystkich możliwości brzmieniowych oferowanych przez gry zgodne z EAX® ADVANCED HD i filmowe ścieżki dźwiękowe Dolby® Digital EX i DTS ES. Dzięki zastosowaniu technologii przetwarzania dźwięku CMSS®, zestaw można podłączyć również do źródeł dźwięku 5.1 i 6.1 i uzyskać niezwykle realistyczną przestrzeń dźwiękową. Oprócz kompletu niezbędnych złączy w zewnętrznym module sterującym znajdują się jedno wejście sygnału, gniazdo słuchawkowe oraz Creative M-PORT™ pozwalający na podłączanie zgodnych z tym standardem odtwarzaczy MP3. Ergonomiczny pilot bezprzewodowy daje pełną kontrolę nad poziomem głośności, barwą i ustawieniami dźwięku przestrzennego. Dane techniczne zestawu: 70 W RMS na kanał (7 kanałów), Moc głośnika niskotonowego: 210 W RMS, Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 40 kHz, Ostęp sygnału od szumu: 99 dB, 70 Watts RMS per channel (7 channels) 210 Watts RMS subwoofer, pasmo przenoszenia: 20Hz ~ 40kHz SNR: 99dB.
I tym oto miłym zestawem, który kosztuje 1750zł (cena sugerowana :P) kończymy artykuł. Niestety nie ma wielkiego wyboru jeśli nasz budżet jest skromny. Ale jeśli mamy większą sumę pieniędzy poczytanie o każdym z zestawów nawet paru stron albo przetestowanie w sklepie może przyczynić się do zakupu najbardziej odpowiedniego zestawu na nasze potrzeby.


31     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Zestawy głośnikowe