57    Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     RELACJA: Targi Komputer Expo 2004



Daniel "Stawik" Sawicki


Dnia 21 stycznia 2004 rozpoczęły się w Warszawie targi Komputer Expo 2004. Ja odwiedziłem je 22-01-2004. Targi mają trwać cztery dni i każdego z nich miało być prezentowane co innego (nie było).



Dzień 22-01-2004 był poświęcony oprogramowaniu dla przedsiębiorstw i edukacji. No cóż powiem że co sobotni targ w Piastowie (Piastów to miejscowość w której mieszkam, leży ona między Warszawą a Pruszkowem) jest większy niż targi Komputer Expo ale moje wprawne oko wyłowiło dla Was nieco ciekawostek. Może jeszcze napiszę że jeżeli targi będą się kurczyć w takim tempie to za dwa trzy lata nie będzie już do czego jechać. Na początek zaraz przy wejściu znajdowało się stanowisko firmy Ontrack Data (zajmują się odzyskiwaniem danych) na którym prezentowana była część kolekcji z muzeum nośników danych. Jak widać co niektóre urządzenia są dość cudaczne, ale kiedyś urządzenia te były szczytem techniki i każdy chciał je mieć. Dla porównania podam jeszcze że taśma perforowana (na zdjęciu poniżej) posiadała gęstość zapisu 10 bitów na cal, obecnie dyski twarde mają gęstość zapisu po kilka GB na cal, widać więc ogromny skok jakościowy jaki poczynił się od lat 70 zeszłego wieku. Niektórymi modelami dysków można by bez problemu zrobić krzywdę gdyż są po prostu ogromne i nie chodzi tu o pojemność ale o ich gabaryty (a teraz produkuje się dyski o pojemności 4 GB i rozmiarach 0,85 cala). Muszę przyznać iż muzeum nośników danych bardzo mi się spodobało i zapraszam wszystkich do jego zwiedzenia, naprawdę warto. Poniżej zdjęcia niektórych eksponatów.

IBM0065-38 30 MB 1985 5,25’


Maxtor XT1140 140 MB 1985 5,25’ z kontrolerem


Ten sam Maxtor z innego ujęcia


Pamięci rdzeniowe o pojemności 256 i 660 bitów 1980 r.


Pamięć Flash firmy Psion z 1991 r. o pojemności 1 MB


Taśma perforowana o gęstości zapisu 10 bitów na cal z 1970 r.


Prawdziwy gigant 8 cali to szerokość tego dysku. A waga... wolałem się nie pytać.


Po tych cudownych staruszkach przyszedł czas na coś nowszego a nawet bardzo nowoczesnego. Polska firma Aycon produkuje bardzo ciekawe komputery. Wszystkie części niezbędne w komputerze zostały zintegrowane w obudowie monitora LCD. Oczywiście obudowa ta jest grubsza aniżeli standardowego monitora ale mieści w sobie całą jednostkę centralną dzięki czemu nie potrzebujemy już nic więcej. Komputer ten posiada bardzo dużą ilość złączy dzięki czemu możemy do niego podłączyć praktycznie wszystko co powstało. W środku znajdziemy płytę główną z chipsetem Intela i845GE oraz procesory Intela od Celerona do Pentium 4. A poniżej kilka zdjęć tego cuda techniki. Dodam jeszcze że panel LCD jest produkcji Samsunga, wykonany w technologii TN+, posiada czas odpowiedzi matrycy 16 ms i ma gwarancję zero uszkodzonych pikseli.

Tak komputer prezentuje się z przodu


A tak z lewej strony (widać napęd DVD i FDD)


A tak z prawej (komplet wejść i wyjść)


Udało się mi też wypatrzyć te bardzo zgrabne monitory


Prestigio P172W
Drukujemy napis na płytce


Pierwszy z nich to Prestigio P172W. Posiada on matrycę PVA o przekątnej 17 cali i formatu 16:9. Natywna rozdzielczość tego panelu to 1280x768. Jak widać monitor prezentuje się dość ładnie, ale nie to jest najważniejsze a matryca, która w tym modelu jest bardzo ładna i dobra. Drugi model to Prestigio P190T. Monitor ten poza przekątną 19 cali i matrycą PVA posiada także tuner TV a wszystko to w bardzo przystępnej cenie (ze wstępnych obliczeń jest to ok. 3800 PLN). Następną nowinką jaką dla Was wypatrzyłem są drukarki do płyt CD. Jednak słowo drukarki nie jest tu adekwatne. Są to prawdziwe kombajny do produkcji firmowych prezentacji na durzą skalę. Drukarki te posiadają wbudowaną nagrywarkę i po nagraniu płyty zaczynają drukować na niej nasz obrazek. A wszystko to odbywa się automatycznie dzięki podajnikom. Tak wydrukowaną płytę można jeszcze pokryć laminatem dzięki czemu uszkodzenie powierzchni wierzchniej staje się kłopotliwe.

A tu już prawie gotowe


VIA EDEN CV 860C


Dla osób, które wymagają jeszcze bardziej wytrzymałych płyt, stworzono drukarkę termosublimacyjną z której wydruki są nie do zdarcia. Wystawiana była także oferta firmy VIA z dziedziny mini komputerków. Płyta na zdjęciu ma wymiary zaledwie 15 na 20 cm a posiada wszystko co w nowoczesnym komputerze znajdować się musi.

Gigant Macintosha


Jako przedstawiciel działu edukacji wystawiała się firma Open Office PL. Na targach odbyła się premiera trzeciej już wersji pakietu Open Office PL. Pakiet ten jako jedyny office jest dostępny w wersji polskiej dla Macintosha. Poniżej zdjęcie monitora do Macintosha z uruchomiony pakietem Open Office PL 3.0.
Na koniec zostawiłem sobie trzeci finał konkursu Chip Master 2004. Chip Master to konkurs w składaniu komputera PC na czas organizowany przez redakcję CHIP-a. W finale wzięło udział 12 zawodników którzy w eliminacjach uzyskali najlepsze czasy. W tym roku wygrał Tomasz Kowalski poprawiając zeszłoroczny czas o prawie minutę i teraz wynosi on tylko 8 minut 51 sekund. Poniżej kilka zdjęć poglądowych.

Zawodnicy przy pracy


Tomasz Kowalski już skończył


A to nagrody


Czas pomiędzy zakończeniem składania komputerów a ogłoszeniem wyników konkursu umilał zespół taneczny


I Koniu


A to szczęśliwi zwycięzcy z pucharami.


I jeszcze raz oni


57    Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     RELACJA: Targi Komputer Expo 2004